Podológia

Čo to vlastne tá nechtová protetika je? 

Ako nám už samotný názov napovie, ide o náhradu časti aleblo celku nechtovej platničky, v prípade že je poškodená alebo chýba.

Pri niektorých aktivitách alebo traumatických udalostiach sa môže dočasne alebo aj trvalo poškodiť nechtová platnička, ktorá potom znepríjemnuje život človeka či už z estetického alebo zdravotného hľadiska.

 

Ako takýto problém vzniká?

Medzi také najčastejšie dôvody patria:

– chronicky zarastajúce nechty, následne chirurgicky strhávané – tu, pri koreni nechtu na prstoch sa nachádzajú bunky, ktoré majú na starosti rast nechtovej platničky. Pri chronickom, neliečenom zápale alebo pri strhávaní nechtu sa tieto bunky môžu poškodiť a nechet napr. prestane rásť, alebo narastie len do určitej dĺžky, tzv. panechet, alebo rastie chybne, alebo rastie chorý – postihnutý napr. mykózou. 

  • K ďalším rizikám patria rôzne športové aktivity (tu by som vyzdvihla hlavne nárazové športy, ako futbal, tenis, lyžovačka, turistika,  resp. všetky športy, pri ktorých dochádza priamo k nárazu, neúmernému zaťaženiu alebo k príliš veľkému tlaku na nechtovú platničku – ale problém môžu spôsobiť samozrejme i úzke topánky).
  • Potom ďalej príčinou môžu byť i rôzne kožné ochorenia, najčastejšie mykóza, psoriáza. Postihuje to aj ľudí v liečbe chemoterapiou alebo po podstúpení inej agressívnejšej formy liečby nejakého ochorenia – ako vedľajší účinok liečby
  • trauma, úraz priamo v mieste nechtového ložiska, napr. niečo nám padne na nohu, nešťastne zakopneme

 

Je dôležité v týchto prípadoch len estetické hľadisko alebo má to aj nejaký zdravotný význam?

Áno, aj keď sa zdá, že prioritne ide len o estetický problém, títo ľudia sú vystavovaní rôznym obmedzeniam a nepríjemnostiam. Stretávam sa s tým, že dámy  ale aj páni nenosia otvorenú obuv, lebo sa za svoje nechty hanbia, takisto nepríjemné situácie vznikajú na kúpalisku v lete, na rôznych spoločenských aktivitách ako sú plesy, bankety, kde je naozaj dôležité to estetické hľadisko. 

Zo zdravotného uhla pohľadu je tiež lepšie takto poškodený nechet ošetriť, pretože pri dočasne poškodenom nechte sa môže napríklad zamedziť ďalšej deformácii nechtového lôžka ako aj uzavrieť odhalené časti lôžka, čo zabráni vniknutiu nežiadúcich baktérií.

 

Ako sa dá predísť tomu, aby takýto problém nastal?

Treba vždy každý problém podchytiť včas. Ak berieme do úvahy príčiny, ktoré sme pred chvíľou vymenovali, tak napr.  ak vieme, že máme náchylnosť na zarastanie nechtov, že nás nechty pobolievajú pri istých činnostiach, treba sa ihneď obrátiť na odborníka, ktorý môže vážnejšiemu problému predísť napr. technikou šponovania zarastajúcich nechtov. 

Ak sa chystáme na turistiku, alebo aktívne športy, je dôležité nosiť ochranné návleky na prsty, ktoré budú tlmiť náraz a ochránia nechtové lôžko. Je možné ich dostať v zdravotníckych potrebách, väčšinou sú zo silikónu, v tomto prípade ešte spevnené látkou (ukážka na kameru). Tu je dôležité spomenúť, že keď už nosíme ortézu zo syntetického materiálu, treba ju umyť a prepudrovať každý deň. Takisto je dôležitá správna voľba obuvi, na turistiku si neobúvajme tenisky ale pevné topánky s pevnejšou špičkou – to naše nohy ocenia hlavne keď ideme z kopca dole. Pokiaľ máme podozrenie, že naše nechty sú choré, zvláštne sfarbené, treba vyhľadať kožného lekára, ktorý náš problém odhalí. Väčšina ťažkostí s nechtami má pôvod vo vnútri tela, môžu signalizovať nejaké vnútorné ochorenie.

Napr. do biela sfarbené nechty môžu prezrádzať choroby v tráviacom ústrojenstve, žlté sfarbenie chronickú bronchitídu, diabetes a ochorenia pečene, hnedé alebo medené sfarbenie nechtov je typické pre plesňové infekcie, ktoré spôsobí deformáciu nechtového lôžka. 

Takže skutočne tomu treba venovať pozornosť, pretože riešením príčiny môžeme predísť následkom, v tomto prípade deformácii nechtového lôžka.

 

Takže ak už máme taký problém, že náš nechet je poškodený ako sa tomu dá pomôcť?

Riešením v tomto prípade bude nechtová protetika, ktorá rozlišuje niekoľko techník a spôsobov, ja Vám dnes predvediem techniku so špeciálnym akrylovým práškom a vytvrdzovacou kvapalinou, kde budeme nadstavovať 2/3 chýbajúcej nechtovej platničky, nechet sa vystavia a sformuje do požadovaného tvaru. Pre našich divákov však bude najlepšia asi názorná ukážka „predtým a potom“. 

 

Je tento materiál niečím špeciálny?

Áno, ide o špeciálny akrylový prášok a kvapalinový aktivátor, ktorý obsahuje protiplesňové zložky, ktoré zabránia šíreniu baktérií a samozrejme je špeciálne vyhotovený pre nechtovú protetiku. 

Ako som už spomínala, existuje niekoľko typov materiálov i techník, takže skutočne sa dá vyriešiť takmer všetko.  A ako môžete vidieť, hotová protéza pevnosťou a farebnosťou zodpovedá prírodnému nechtu.

 

Zopakujme si ešte raz teda, kedy je vhodné takúto protézu vyrobiť:

  • pri chýbajúcej časti alebo celkovej absencii nechtovej platničky, či už v dôsledku nejakého úrazu, ochorenia ako je mykóza, alebo po chirurgickom zákroku – odstránení časti nechtu alebo celej platničky, 
  • pri abnormálnom štiepení a lámavosti nechtov, ako prechodný stav alebo stav dlhodobý v dôsledku nedostatku vitamínov A a D, pri poruchách činnosti štítnej žľazy, anémii, kĺbovom reumatizme,
  • takisto pri ortopedických anomáliach, kde v dôsledku poruchy postavenia prstov  dochádza k zhrubnutiu nechtovej platničky
  • pri nešťastnom zakopnutí alebo porezaní, kde sa nechtová platnička poruší

 

Dá sa vyrobiť takýto nechet aj v prípade ak nemáme vôbec žiadny vlastný nechet? Myslím ak ho nemáme o čo prichytiť?

Áno, je to trošku zdĺhavejší a komplikovanejší proces, ale dá sa. V takomto prípade sa použije gypsový odliatok palca kde sa špeciálnou technikou vsadí nechtová platnička.

 

Je možné takúto protézu vyrobiť aj na prsty na rukách?

Áno, je to veľmi dobrá forma náhrady poškodenej platničky. Naše ruky dosť často umývame a namáčame, sú vystavované väčšiemu zaťaženiu v tomto zmysle ako chodidlá, takže je veľmi dôležitý materiál, ktorý pre protetiku použijeme. Bežné gély alebo akryl neposkytujú takú ochranu pred plesňami ako tento špeciálny s protiplesňovou ochranou. Samozrejme aj tu je dôležitá ochrana i následná starostlivosť.

 

Je bolestivá samotná aplikácia protézy?

Nie, všetky techniky sú neinvazívne, treba k tomu len dávku trpezlivosti a šikovnosti odborníka.

 

Takto vyzerá hotový nechet, v prípade dámskej pacientky (ako aj teraz) ho môžeme prelakovať a vyzdobiť a laickým okom bude nerozoznateľný od pravého nechtu.

 

Je toto trvalé riešenie?

Nie, v prípade ak ide o protézu, kde náš vlastný nechet nerastie, je dôležité protézu vymeniť aspoň raz za dva mesiace, hlavne z hygienickckých dôvodov.  Takisto pokiaľ ide o prechodné riešenie, tj. vlastný nechet rastie alebo je v liečbe,  protéza sa posúva spolu s novým nechtom, je potrebné ho skracovať (najlepšie pilníkom). V prípade mykotických nechtov je dobré zvážiť aktuálny stav ochorenia. Je vždy lepšie nechet preliečiť najprv pod dohľadom dermatológa a protézu nosiť po dobu kým je to z estetického hľadiska nevyhnutné. 

 

Treba sa o protézu nejak špeciálne starať? 

Viacmenej platia zásady ako pri zdravých nohách: treba dodržiavať každodennú hygienu, dbať o dezinfekciu chodidiel ako i obuvi, voliť správnu obuv či už veľkosťou, šírkou, tvarom čí účelnosťou a pravidelne chodiť na ošetrenie k odborníkovi. Treba si skôr všímať, či sa protéza nehýbe, či okolie nie je sčervenalé,  či nedochádza k nejakým nepríjemným tlakom alebo nezvyčajným zmenám.

 

Čo robiť v prípade ak sa nám protéza poškodí, zlomí? 

V takomto prípade je nevyhnutné v čo najkratšom čase vyhľadať odborníka aby protézu opravil alebo prerobil, a samozrejme zistil prečo k poškodeniu došlo. Je naozaj veľmi dôležité voliť správnu obuv a chrániť nohu pred priamym nárazom. 

 

Dámy bude asi zaujímať, či sa takýto nechet dá v pohode prelakovať, predchvíľou sme ho nalakovali, nemôže sa nejako poškodiť?

Nie, nemal by sa. Ak predpokladáme, že sa nechet bude častejšie prelakovávať, zvykneme tam natiahnuť ešte vrstvu gélu pri finálnom ukončovaní, takto bude povrch nechtu hladký a odolný voči chemikáliam. Ale z praxe môžem potvrdiť, že lak drží lepšie na takomto nechte ako na ozajstnom, takže nie je treba ho často skrášľovať. 

 

No a samozrejme ide leto, obdobie bosých nôh, treba dámy aj pánov povzbudiť, že pokial majú podobný problém, nech navštívia odborníka, krásne letné sandáliky už môžu pokojne vytiahnut zo skrine a opäť sa cítiť slobodne.

05 máj, 2020

Mykóza

Najčastejšie príčiny vzniku mykózy sú verejné kúpaliská, vlhkosť nohy, stojate vody, spoločné sprchy, úraz, chemoterapia či prekyslenie organizmu. Príznaky: Nechtová pleseň sa najčastejšie prejavuje zhrubnutím nechtov, zažltnutím, nechet sa v okrajoch… Čítajte viac
08 jan, 2024

Deti v podológii

Deti v podológii 1. Je potrebná Podológia aj u detí? Môže mať už dieťa problémy s chodidlami? Áno, žial, v praxi sa pomerne často stretávame s tým, že už aj… Čítajte viac
05 máj, 2020

Ako upraviť nohy na leto

Ako po zime ošetriť chodidlá, aby sme nohy pripravili do sandálov: Ideálne je nohy pripravovať celoročne. Dôležité je uvedomiť si, že ošetrovanie chodidiel by nemala byť sezónna záležitosť, ani otázka… Čítajte viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *