Nezaradené

Vystúpenie v RTVS – téma Hormóny vs. nohy

Milí priatelia, kolegovia 🤗
Veľmi ma potešilo tohtoročné pozvanie z RTVS na zaujímavú tému: Hormóny vs nohy.
Bola to hlavná medicínska téma, takže vstupy boli dva.
Pripájam aj linky pre všetkých, ktorí by si to radi pozreli zo záznamu:
Prvý vstup:
A opäť ďakujem ZIK, že ma obliekli do tých najpohodlnejších šiat na svete 🥰

Podológia

Deti v podológii

Deti v podológii

1. Je potrebná Podológia aj u detí? Môže mať už dieťa problémy s chodidlami?
Áno, žial, v praxi sa pomerne často stretávame s tým, že už aj najmenšie deti, dokonca babätká majú problémy s nohami. Často ide o vrodené deformity, alebo v prenatálnom období získané poruchy, ktoré riešime.

2. Predpokladám, že každý vek dieťaťa má svoje špecifiká.
Áno, toto úzko súvisí aj so samotným vývojovím štádiom daného dieťaťa. Postupne ako rastie sa budú prejavovať dôsledky spôsobu chôdze, alebo napríklad kedy a ako začal chodiť, sociálneho prostredia, z ktorého pochádza, športových aktivít ktoré vykonáva, spôsobu akým bol vedený k starostlivosti o svoje chodidlá. Ale tiež sú typické rôzne ochorenia, ktoré sa vyskytujú len v detskom období 5,6 choroba, juvenilná cukrovka,rôzne streptokokove ochorenia, ktoré postihujú imunitu amôžu trvalo poškodiť nechty.
Pre zjednodušenie by som rozčlenila detské obdobie do 2 základných etáp:
• Bábätká až predškolský vek
• Školáci a Puberta

3. V čom spočíva starostlivosť o nohy tých najmenších, ktorí ani nechodia?
Najčastejšie učíme maminky, ako správne strihať bábätkám nechty.
Dieťatko takto maličké má bacuľaté nožičky, nemá vytvarovanú klenbu, pretože má na nohách ešte príliš veľa tukových vankúšikov. Preto ani nechty a ani nechtové lôžka nie sú dotvarované. Chodidlo nie je ešte schopné nosiť hmotnosť celého tela. Nechty striháme u bábätiek tak ako sa podarí, ale snažme sa odstrihnúť len voľnú časť nechtu, ostré rožky zapilníkujme, nepremýšľajme nad tvarovaním. Akonáhle sa dieťa postaví na chodidlá, a bude ich zaťažovať, budú sa mu nechtové lôžka tvarovať aj podľa toho, aký tvar nechtu má.
Dôležité je, aby sme mi rodičia venovali pozornosť týmto drobným chodidlám už od ich narodenia, a takto to postupne naučíme aj naše deti. Starostlivosť sa stane pre ne prirodzenou súčasťou v každodennej rutine, napríklad kým sú naše deti ešte bábätká, bozkávajme ich, hladkajme, masírujme ich drobné chodidlá a popisujme čo a prečo to robíme.

4. Do čoho obúvať malé deti, ktoré už chodia? Ortopedické sandále, topánky a vložky pre deti áno či nie?
Deťom treba obúvať bežné topánočky, ktoré sú prispôsobené v prvom rade tvaru ich chodidiel, s kvalitnou podrážkou, ktorá by nemala byť tvrdá, s pätou, ktorá nedovolí chodidlu padať dovnútra. Tu sa ešte nemôžeme baviť o tom, či má dieťa plochú nohu a podobne, je to príliš skoro. Preto pre správny vývoj ich chodidiel je potrebné, aby chodili čo najviac po nerovných povrchoch.
Čo sa týka obuvi, najväčšiu hrôzu mám, keď vidím, že deti sa preventívne obúvajú „pre istotu“ do pevnej ortopedickej obuvi. Ortopedická obuv je určená pre ľudí s ortopedickou deformáciou, nie pre ľudí so zdravými chodidlami.

5. Aký je Váš názor na barefoot obúvanie?
Ja osobne mám rada barefootové obúvanie, najmä pre priestor na prsty a ohybnosť, ktorými je tento typ obuvi typický a ktorý postupne z bežnej obuvi akoby úplne vymizol. Pri barefoote je však potrebné zvážiť, kedy a ako. Momentálne žijeme tzv. „flat“ dobu, kde pomaly neexistuje nerovný povrch. Dlažbové a asfaltové povrchy ťahajú inak pasívne svalstvo k zemi ako magnet. Väčšina detí sa málo pohybuje, sedia doma pred telkou alebo za počítačom, prejedajú sa, stravujú sa vo fastfoodoch, čo vedie k obezite, štatistiky vykazujú alarmujúce čisla. Takáto životospráva sa podpíše aj na stave chodidla dieťaťa, ktoré postupne začne mať problém so zlým držaním tela, zlým postavením členkov, kolien, bude mať ploché nohy, pretože svalstvo nebude schopné fungovať správne. Takže pokiaľ obujete barefoot takémuto dieťaťu, ublíži mu to.
Pre aktívne deti, je naopak barefoot viac ako fajn, do záhrady, na kamenisté povrchy, na cvičenie a podobne. Ale je dôležité myslieť na to, že predtým ako dieťa do hocičoho obujeme, mať istotu, že jeho chodidlo je správne vyvinuté, nemá vpadnuté členky, kolená, alebo iné deformity, ktoré by vyžadovali zásah odborného lekára.
Ale osobne si myslím, že je dôležité kombinovať tak ako samotné povrchy, aj samotný typ obuvi a samozrejme ho prispôsobiť vždy činnosti, ktorú v nej idem vykonávať.

6. Na čo dávať pozor, respektíve čo robiť a čo nerobiť, aby sme predišli komplikáciám do budúcna?
V tomto maličkom veku sa staráme ešte o deti my, rodičia.
V prvom rade by som chcela apelovať na všetkých, aby nepomáhali svojim deťom chodiť a stavať sa na nohy skôr, ako sú toho deti samé schopné. To ich malé chodidlo nie je prispôsobené, aby bolo nadmerne zaťažované a nosilo celú hmotnosť ich tela, toto môže spôsobiť v neskoršom veku výrazné deformity a podobne. Nie sú vhodné ani chodítka. Dieťa sa má samé postaviť a urobiť prvé kroky bez našej podpory. To že padá, je len informácia, že ešte nie je celkom pripravené. Je potrebné ho nechať. Berme si príklad z prírody.
Už od malička máme tendenciu deti podporovať, sme premotivované z internetu sa rútiacich informácií, dávame deti do vajíčok a polohovateľných sedačiek aby lepšie videli na okolitý svet. Ale povedzte mi akú motiváciu bude mať dieťa aby niečo urobilo samé, aby muselo zapojiť vlastné svalstvo pre to, ak ho my dobrovoľne podopierame, podávame hračku? Potom sa čudujeme, že deti sa vyvíjajú pomalšie alebo od narodenia majú rôzne pohybové obmedzenia.

Snažme sa deti od malička viesť k pohybu a k správnemu stravovaniu. Žijeme veľmi hektický a digitálny svet, sú deti, ktoré Slnko vidia pomaly len na obrazku v počítači alebo na mobile. Pohyb v prírode, naboso, na nerovných povrchoch je ideálny nielen pre chodidlá, ale aj pre vývoj mozgu a celého tela. Asfaltové a domáce rovné povrchy najviac škodia správnemu vývoju nôh.

Cvičiť nielen s telom ale aj s chodidlami, hýbať sa a postupne naučiť deti správnej hygiene, ktorá spočíva v každodennom umývaní sa, aj v medziprstí,

7. Školáci a puberta. Čo môže zistiť Podológ včasnou diagnostikou?
Približne v 6-7ich rokoch života sa nám už ukazuje ako sa chodidlá vyvíjajú, či má dieťa správny pohybový návyk, je v etape behania, chodí istejšie. Pokiaľ u dieťaťa vidíme nejakú výraznejšiu deformáciu, napríklad má podložené prsty, vpadnuté členky, prípadne sa sťažuje na únavu nôh alebo prstov, je potrebné vyhľadať odborníka. Niektoré problémy dokáže vyliečiť lekár, a podľa môjho názoru by ich mal prioritne riešiť lekár, všeobecný, ortopéd, fyzioterapeut a podobne. Či je potrebné ho zapojiť, môže práve ozrejmiť podologické vyšetrenie. Podológ vie takisto vyhodnotiť správny vývoj nechtov, kože a podobne, a tento problém aj vyriešiť. Tak ako máme pravidelné kontroly u zubára, by sme mali zaviesť do praxe aj pravidelné kontroly chodidiel, aby sa včas odhalila potreba zasiahnuť do celkového vývoja.

8. Najväčšia dilema mamičiek. Aká obuv je vhodná? Prezúvky v škole?
V prvom rade podčiarkujem dôležitosť zvoliť topánky, ktoré sa zhodujú s tvarom a funkciou chodidla. Ak napríklad na príliš úzku nohu obujeme príliš široké topánky, takáto noha bude v topánke plávať a prepadávať sa dovnútra, následne deformovať. Spôsobí to dosť výraznú nestabilitu, čo sa môže v neskoršom veku ale aj v dospelosti prejaviť bolesťami kolien, bedier, celého skeletu.
Topánky by mali byť pevne zaviazané a mali by sa hýbať spolu s chodidlom. Mali by byť dostatočne pružné, ideálne z prírodných materiálov. Do školy sa preferjú sandále, kde je fixovaná aj päta pre elimináciu úrazov, ale noha voľne dýcha.

9. Aké sú najčastejšie problémy chodidiel pri školákoch alebo v období puberty a prečo?
Najčastejší problém s ktorým sa v praxi u týchto detí stretávam sú zarastené nechty a bradavice. V dôsledku hormonálnych zmien, spôsobu života, hygieny, stravovania, obezity dochádza k narušeniu imunity nielen celkovej ale aj lokálnej, preto sú deti náchylnejšie na problémy tohto druhu. Často sa boja bolesti, ktoré daný problém so sebou prináša, rodičia majú niekedy tendenciu ich strašiť vetami ako“ uvidíš , odrežú Ti nohu, alebo budú Ti tam pichať injekciu“. Toto by sa rozhodne robiť nemalo, lebo dieťa sa zo strachu neprizná včas, že nejaký problém má. Aj keď si už strihá nechty samo, niekedy hoďme na to pohľad, či je všetko ok a buďme mu sami príkladom napríklad aj v pravidelnej hygiene.

10. Ako si správne strihať nechty keď sú väčší
Nechtové lôžka sa už dotvarovali do svojej budúcej podoby, tu je veľmi potrebné strihať len voľný okraj, je potrebné reflektovať na tvar prstov, nemusí platiť pravidlo, že len dorovna.

11. Keď už je problém, čo robiť a čo určite nerobiť?
V prípade ak sa dieťa sťažuje na bolesť, alebo uvidíme začervenanie v okolí nechtu, predtým ako sa to budeme snažiť doma sami vystrihnúť, zistime príčinu, prečo sa tak stalo? Prečo sa tak deje? Vyhľadať odbornú pomoc. Čím skôr, tým menej komplikácií.
Prvá pomoc je dané miesto dôkladne umyť a dezinfikovať. Prst izolovať aby nedošlo k jeho namáhaniu a vyhľadať pomoc.
Neaplikujme na dané miesto mastičky, práve tie sú najhoršie, rana nedýcha, pridusí sa a problém je na svete. Takisto dlhé máčanie v rôznych dobre mienených kúpeľoch môžu stav poškodiť. Nesnažme sa sami si necht vystrihovať, je dôležité zachovať celú šírku nechtu a odstrániť len nevyhnutnú časť, ktorý zápal spôsobuje. Doma nemáme na to prípravky, ani nechtové špony, keď tam niečo „zabudneme“, problém je ihneď na svete.

12. Deti a špony?
Áno, je ich niekoľko tipov, detské nechty sú krehkejšie ako dospelácke, ale prispôsobí sa sila korekcie a je to v poriadku. Zväčša sa u detí odporúča aplikácia plastových nalepovacích špon, prípadne kombinovaných, je to menej traumatizujúce a v prípade včasného zakročenia aj bezbolestné.

13. Spolupráca s tinédžerom
Ak má dieťa problém, nevyčítajme mu to a venujme mu zvýšenú pozornosť. Kontrolujme jeho stav a pomôžme mu, pokiaľ niečo robí nesprávne.
Tento vek je veľmi špecifický, to je fakt a deti predstavujú väčšiu komunikačnú výzvu aj v našich odborných kruhoch. Ale dá sa to. Ja osobne veľmi rada pracujem s deťmi, je potrebné k nim pristupovať trpezlivo, láskavo, a najmä s rešpektom. Deti netreba podceňovať. Majú radi priamu reč a vždy im treba popísať ako k problému prišlo, ako ho budeme riešiť, čo musí urobiť ono samo v domácom prostredí. Pokiaľ si získate ich dôveru, sú to najlepší pacienti.

14. Športové a voľnočasové aktivity – aké sú nástrahy a vaše odporúčania?
Malý plavci majú problém najčastejšie s bradavicami, mykózami. Nemusia mať ale všetci. Pokiaľ je hygiena pravidelná, imunitný systém funguje ako má, telo nie je „vybičované“ neustálym stresom z výkonu, strava správna, bradavice ich obídu. Ak ich už ale dieťa má, vyhľadajte dermatológa, dá sa to riešiť lokálne povrchovo alebo vypaľovaním.

Futbalisti, tenisti, hokejisti budú mať najpravdepodobnejšie problém s mozoľmi, poškodenými nechtami – treba sa poradiť a prezrieť v akej obuvi dieťa ten šport vykonáva, pozrieť sa na biomechaniku chôdze, postavenie samotných chodidiel.
Možno bude potrebná výroba individuálnych stielok alebo vložiek do topánok.

15. V akých prípadoch je potrebné zapojiť aj ortopéda alebo fyzioterapeuta?
Často sa problémy s nechtami ako aj samotného chodidla spájajú so zlým pohybovým vzorcom dieťaťa, alebo keď vidíme výraznejšiu deformitu chodidla, je potrebné vyhľadať ortopéda, ktorý môže indikovať ortopedické korekčné vložky. Pozor, tieto vložky nie sú vhodné na športovanie, sú príliš tvrdé.

Ja osobne nie som za prílišné vložkovanie u detí, vložka nebude pracovať, pokiaľ svalstvo chodidla nebude dostatočne pracovať. Vložka v mnohých prípadoch len pasívne podporuje. Takže vložka určite áno, ale s cvičením.

Podológia

Študentka

Nikdy som si nemyslela, že v mojich 45ich rokoch ešte budem žiť študentské časy 😁 Ale deje sa. 🙏🏻
A nemôžem byť šťastnejšia. 👼🏼
Obklopená tými najlepšími zo Slovenska, posúvajúc sa stále vpred, spievajúc v aute na plné hrdlo s tým najlepším kolegom na svete a kamarátom Pedikúra Milan Fialka. Užívame si každú chvíľku, lebo vieme, že nám tieto časy budú neskutočne chýbať. 🤓

Dnes odborná podologická prax v Nových Zámkoch Stredná Zdravotnícka Škola ❤️ v salóne Eva Hoferica.

Médiá

Vystúpenie v RTVS – téma Detské nohy

Deti sú fascinujúce bytosti, úprimné, láskavé, roztomilé, múdre, mnohokrát nás práve oni učia tým najväčším životným lekciám 🙏🏻👧🏻🧒🏻🤱🏻👫🏻🥰❤️

V mojej praxi sa im obzvlášť rada venujem. Možno aj preto som sa na dnešnú tému tak veľmi tešila😍

Tí, ktorí by ste sa chceli niečo dozvedieť o detských nožičkách, tu nájdete link, 1.vstup v 12ej min., 2. vstup 1h:17min. ⏩

Link z archívu: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14057/400927#5023

❤️Ďakujem veľmi pekne opäť úžasnému ZIK, z ktorých dielne vyšli aj tieto prenádherné a pohodlné ružové košeľové šaty👚.

V našom centre sa na Vás stále tešíme v rovnakej zostave ako doteraz, voľné termíny, aj online nájdete tu:

https://www.anitanopp.sk/

Ďakujeme, že ste stále s nami 🙏🏻❤️

Médiá

Vystúpenie v RTVS – téma Psoriáza vs. Mykóza

S láskou zdielam link zo svojho dnešného vystúpenia v RTVS Dámsky klub na tému Psoriáza vs Mykóza. Vstupy boli dva, jeden dlhší na začiatku, druhý na konci.
Link z archívu:
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14057/410357#838

Toto vystúpenie bolo pre mňa výnimočné pre niekoľko dôvodov.
V prvom rade som mala úžasnú zákulisnú podporu špeciálneho muža, pozrite ako môj Hugo už narástol. 😍

Po druhé ma opäť obliekol ZIK, tentokrát do ich najnovšieho modelu. Som z neho nadšená! 😍 Ďakujem ♥️🙏🏻 Tieto nádherné džínsové šaty nájdete tu:
https://www.zik.sk/dzinsove-koselove-saty-s-prackami/

A v neposlednom rade, som po prvý krát mala napísané k svojmu menu „Podologička“ – a to vďaka úspešnému ukončeniu štúdia na Zdravotníckej škole v Nových Zámkoch so špecializáciou „Podológia“ 😍😍😍

Bolo to krásne obdobie plné nových vedomostí, priateľstiev a vzájomnej spolupráce, kde sa slovo konkurencia nahradilo slovom kolegialita 🥰

Ďakujem všetkým, ktorí sa o rozvoj tejto krásnej profesie pričinili hocijakým spôsobom 🙏🏻

 

                 

Manikúra

Manikúra

Japonská manikúra P – Shine

Pestované, ale hlavne zdravé nechty sú ozdobou a pýchou každej dámy.

Ide o ošetrenie štiepajúcich a oslabených nechtov prípravkom na báze včelieho vosku z Japonska. Výhoda tejto metódy spočíva v jej dlhotrvajúcom účinku a nenáročnom udržiavaní stáleho vysokého lesku ošetreného nechtu. Nanášaná hmota sa skladá z včelieho vosku, materskej kašičky, kremičitej hliny, jemných parafínov, glycerínu, bentonitu, panthenolu, vitamínov A, E, H a provitamínu B5.Japonska manikúra

Tzv. japonské leštenie zvyšuje pevnosť nechtov, ich pružnosť, metabolizmus nechtového koreňa a nechtového lôžka. Pôsobí aj ako prevencia proti lámaniu a štiepaniu nechtov. Navyše nechty nadobudnú krásny lesklý vzhľad a sú vyživované.

P-Shine by si rozhodne mali dať aplikovať ženy, ktorých nechty sú štiepavé, lámavé alebo slabo rastúce. Často sa používa aj ako jedna z metód na liečenie oslabených prírodných nechtov po nechtovej modeláži.

 

Ale pozor, táto metóda nie je vhodná na veľmi tenké alebo úplne zničené nechty – v tomto prípade doporučujeme vyskúšať radšej náš IBX systém.

Ženy, budete sa možno diviť, ale P-Shine je vhodná alternatíva aj pre pánov dbajúcich o svoj vzhľad!

A čo oslabené nechty na nohách? Samozrejme, P–Shine môžeme aplikovať aj v pedikúre.

 

Gellack manikúra

Je to tenká, pružná, ale trvácna a ľahko odstrániteľná manikúra bez nutnosti použitia nechtovej modeláže gélom alebo akrylovým práškom.

Nie každému je pochuti nosiť na svojich nechtoch cudzie prvky, a práve preto je vysoko odolný lak tak obľúbený!

Technológia gellackov zaručuje trvácne lakovanie pomocou UV/LED lampy, ktoré vydrží na prírodných nechtoch až 2-3 týždne bez olupovania a škrabancov, a to aj pri nešetrnom zaobchádzaní. Takto sa z dokonalej manikúry môžete tešiť dlhú dobu. Široká škála sýtych, nádherných farieb Vám vyčarí úsmev vždy, keď sa pozriete na svoje ruky.

V našom salóne používame len renomované značky CND Shellac a Victoria Vynn Gel Polish System UV/LED. Ich veľkou výhodou oproti iným značkám je ich aplikácia aj odstraňovanie bez pilovania (a tým bez zbytočného poškodzovania nechtu!).

Šetrné odstraňovanie materiálu

Shellac aj Victoria Vynn Gellac sa odstraňujú veľmi ľahko, rýchlo a hlavne šetrne v priebehu 10 minút pomocou špeciálneho odstraňovača.  Vďaka „high-tech“ technológii, lepšie povedané chemickému zloženiu všetkých zložiek Base Coat + UV Color + Top Coat – keď odstraňovač preniká malými kanálikmi až k základnej podkladovej vrstve, sa farebná vrstva doslova rozpadne na malé kúsky, ktoré sa ľahko skĺznu z povrchu nechtu. Prípadne sa zvyšné čiastočky jemne odstránia pomocou pomarančového drievka bez nutnosti brúsenia. Tým sa ochráni prirodzená štruktúra nechtu.

CND Shellac™

Ide o novinku z dielne americkej spoločnosti CND. Tento inovatívny produkt je kombináciou tradičného laku na nechty a tzv. soak off gélu tvrdeného v UV lampe. Na rozdiel od soak off gélu je Shellac používaný ako lak na nechty – vo fľaštičke so štetcom. Na rozdiel od bežného laku je k jeho vytvrdeniu potrebné UV žiarenie.

Vďaka svojmu chemickému zloženiu s nízkou úrovňou rozpúšťadiel a miernou vyššou viskozitou umožňuje veľmi pohodlné použitie bez zápachu.

Aj klientky, ktoré predtým nemohli voliť úpravu nechtov z dôvodu alergických reakcií, ho budú môcť úspešne nosiť. Jeho „3free“ vzorec je hypoalergénny, neobsahuje formaldehyd, toluen ani ftaláty a je vhodný aj pre tehotné ženy.

Tento stavebný gél využíva technológiu, vďaka ktorej nepraská, neodlupuje sa a ani neopadáva minimálne 2 týždne.

 

Victoria Vynn™ 

Je americká značka výrobkov špičkovej kvality určených pre nechtových dizajnérov. Ide o top produkty pre profesionálov. Victoria Vynn je značka pochádzajúca z USA, určená na európsky trh a úplne prispôsobená požiadavkám európskych zákazníkov. Pri  tvorbe nových produktových kolekcií pre starostlivosť o nechty sa inšpiruje trendmi z hlavného mesta svetovej módy a dizajnu New YORK City. Victoria Vynn nie je len vzorom pre každú ženu, je to každá z vás – žena elegantná, ctižiadostivá, moderná , milujúca život i samu seba!

 

Výhody Victoria Vynn Gel Polish System:

  • veľmi trvácna a zároveň ľahko a šetrne odstrániteľná manikúra
  • trvácnosť manikúry do 3 – 4 týždňovošetrená manikúra a pedikúra
  • prirodzený a lesklý “look” nechtov, bez škrabancov

 

  • tenká a pružná manikúra na prírodné nechty
  • aplikácia aj odstraňovanie bez pilovania, stačí použiť REMOVER 7-10 min.
  • zloženie šetrné k prírodnej nechtovej platničke

 

  • konzistencia ako lak
  • ľahké a rovnomerné nanášanie materiálu
  • zachováva elasticitu a pružnosť nechtovej platničky

 

 

IBX profesionálne spevnenie prírodného nechtu

ČO JE IBX A AKO TO FUNGUJE?

Systém IBX sa skladá z dvoch patentovaných zložiek – IBX a IBX Repair.

Tento dvojfázový systém je absolútnou a jedinečnou novinkou v manikúre!!!

Je špeciálne vyvinutý pre:ibx syste

  • ochranu nechtového lôžka nielen pre ženy ale aj pre mužov
  • zaistenie správnej väzby medzi nechtovým lôžkom a lakmi na nechty (aj v prípade gellacku)
  • liečbu poškodeného, slabého nechtu, ktorý sa štiepi alebo je po úraze

 

  • vyrovnanie nerovností a praskliniek na nechtoch, čím sa necht stáva hladkým
  • aj k obnove nechtov u klientov, ktoré si nechty obhrýzali
  • podporu správneho rastu zdravého nechtu

Systém opakovania ošetrenia IBX:

1x za týždeň

  • Nechty poškodené, veľmi tenké, krehké a lámavé

1x za 2 týždne

  • Nechty, na ktorých sú už viditeľné známky zlepšenia
  • Nechty s ryhami a prasklinami na povrchu

1x za 3 týždne

  • Spevnenie prírodných nechtov
  • Vylepšenie priľnavosti laku, gellaku a gelovej modelácie
  • Zdravé nechty, ktoré sú bez lesku
Podológia

Bradavice

Čo sú bradavice?

Bradavice sú kožným ochorením, ktoré trápi veľmi veľa ľudí. Sú to nezhubné novotvary, ktoré sú zapríčinené vírusmi. Bradavice môžu byť rôzneho tvaru, veľkosti i farby v závislosti od ich druhu. Objavujú sa prevažne na koži, zriedkakedy na sliznici.

Ako sa liečia?

Nikdy si nedajte bradavicu ošetriť na pedikúre. Zoškrabovaním sa môže preniesť na iné miesta, je vysoko nákazlivá.

Medzi najznámejšiu formu liečby patrí zmrazovanie tekutým dusíkom, ktoré Vám urobí dermatológ. Nie je to len estetický problém ale aj zdravotný. Všetky jej typy sú spôsobené ľudským papillomavírusom (HPV), ktorý je prenosný. Preto ak sa bradavica objaví na akomkoľvek mieste na tele, je vždy lepšie navštíviť kožného lekára. Ten určí o aký typ bradavice sa jedná a aký bude najlepší spôsob liečby.

Na čo si máme dať pozor?

V dnešnej dobe je síce možné zakúpiť účinné prostriedky k liečbe bradavíc i bez receptu, ale pokial si nie sme istí, zverme sa do rúk odborníka. Neodborným ošetrovaním sa totiž môžu bradavice rozniesť i na iné miesta, i na iné osoby. Treba stále myslieť na to, že je to ochorenie zapríčinené vírusom. Bradavicami sa môže nakaziť prakticky ktokoľvek, je tam aj dlhá inkubačná doba nákazy. Najčastejšie sú postihované deti, mladý ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom. Bradaviciam sa darí vo vlhkom a teplom prostredí. Zvýšeným rizikom však môže byť pobyt v bazéne, saunách, na kúpaliskách a spoločných sprchách.

Čo by sme mali urobiť?

Pri bradaviciach je dôležitá profilaxia. Existujú rôzne bylinkové liečby na podporu imunity, zvýšenie obranyschopnosti.  Proti nákaze papillomavírusom existuje aj očkovanie.

Podológia

Diabetická noha – starostlivosť o nohu diabetika

V čom spočíva zákl. rozdiel medzi diabetikom a zdravým človekom z hľadiska nôh?

Závažnosť samotného ochorenia (metabolická porucha) nie je to len porucha jedného problému ale skôr kombinácia rôznych chýb s viacerými príčinami.

Rozdelenie cukrovky na 1.  – autoímunna, vrodená, a 2. typ – väčšinou získaná, starecká, postihuje vyššie ročníky, obezita. Obe typy však spôsobujú zvýšenie hladiny cukru v krvi a spôsobiť rôzne poškodenia ako napr. poškodenia zraku až slepotu, zlyhanie obličiek, poškodenie ciev a nervov a s tým súvisiacu diabetickú nohu.

POZOR!!! 

Diabetická noha je rozdielny pojem ako noha diabetika. 

Kým to prvé je názov diagnózy, to druhé je stále len noha človeka s diagnózou diabetes mellitus.

 

Čo je to vlastne tá diabetická noha?

Diabetická noha je diagnóza sama o sebe. Je to v podstate názov pre infekciu, vred, týmto pojmom označujeme poškodenie tkanív dolných končatín diabetikov nižšie od členka. Prejavy môžu byť rôzne. Ich spoločnou vlastnosťou je, že akékoľvek, aj zdanlivo banálne poranenie na nohe u pacienta s cukrovkou môžu vyústiť do komplikácií, ktoré môže mať za následok amputáciu chodidla.

 

Ako vzniká takáto diabetická noha?

Pripravila som Vám tu takú tabuľku, ktorá ukazuje, ktoré faktory priamo vplývajú na vznik tohto ochorenia.

 

Cievne ochorenia                                                                                               Nervové poškodenia 

Infekcie                                           DIABETICKÁ NOHA                                   Poškodenia imunity

Zlé postavenie nohy                                                                                           Zlá životospráva

 

Ďalšie dôležité faktory, na ktoré by sa nemalo zabúdať:

  • nevhodná obuv, t. j. príliš tesné topánky alebo vysoké podpätky
  • nedostatočná starostlivosť o nohy, ktorá je často spôsobená samotnými pacientmi.

Všetky tieto zmeny, ktoré cukrovka na tele vyvoláva, sú spojené aj so zmenami na samotnom chodidle pacienta = vzniká diabetická noha.

 

Dá sa voľným okom rozoznať noha diabetika od nohy zdravého človeka?

Laickým možno ani nie. A samozrejme myslíme tým liečeného diabetika. Ale predsalen sú nejaké rozdiely, napr. neuropatický diabetici majú pokožku viac do ružovkasta sfarbenú, suchú, šupinatú, teplejšiu na dotyk, pri angiopatickej (nedokrvenej) nohe je zase koža belšia,až modrastá, studenšia, až bábätkovo jemná. Oba typy sa však kvôli náchylnosti k poškodeniu môžu zmeniť na diabetickú nohu.

 

Ako sa prejavuje takáto diabetická noha?

V konečnom dôsledku sa na diabetickej nohe objavia viditeľné zmeny:

  • Otlaky – väčšinou sú to červenskasté zmeny na kožy na namáhaných miestach (napríklad kvôli zlej  alebo nevhodnej obuvi)  
  • Mozole – ako belavé  zhrubnutá koža, na chronicky namáhaných miestach, z týchto sa neskôr  môže vyvínúť vred, najmä na na bruškách prstov,
  • Pergamenová koža – veľmi tenká , papierová koža, ľahko poškoditeľná
  • Napadnutie hubou – plesňové ochorenia, ľahko červenkasté, veľmi často na vlhkých miestach, hlavne v medziprstí, vyzerajú ako vodné pľuzgieriky alebo šupinatá koža, ktorá sa môže rozšíriť po celom chodidle. Diabetici majú vysokú citlivosť na huby a bakteriálne infekcie.
  • Ragády – trhliny, často zapálené, hlboké praskliny v koži, najmä na päte
  • Gangrény  – odumretá  kože je často čierna, môže tu často vzniknúť aj  ťažko ošetriteľný  vred
  • Konská noha – klenba je veľmi výstuplá a zosilnená, tiež vedie k neprimeranému zaťaženiu, k mozolom a otlakom
  • Kladívkovité prsty –  s prudkým lomením, toto zlé postavenie môže spôsobiť otlaky 

Niektorým týmto nepríjemným dôsledkom sa dá ale predísť – vy ste si pre nás dnes pripravili špeciálnu vec…

Samozrejme, všetký týmto spomínaným defektom sa dá  predísť. Kombinácia lekárov: ortopéd+dermatológ+chirurg+diabetológ+neurológ a dovolím si tvrdiť že v rámci prevencie aj pedikér môže prispieť k dobrej  kvalite života diabetika.

Napr. pri kladivkovitých prstoch  alebo výstuplých haluxoch, ako aj v modelkinom prípade, sa dá zmierniť tlak tzv. ortézami. Tieto sa dajú vyrobiť na mieru. Je niekoľko techník, ja Vám ukážem tú svoju najoblúbenejšiu. Tvrdosť materiálov je voliteľný, toto je materiál mäkký, špeciálne pre diabetikov. Takto sa vytvaruje, nechá vytvrdiť a od zajtra poslúži diabetikovi na komfortnejšiu chôdzu 🙂

 

Čo môžete vy ako pedikérka urobiť pre diabetika?

Môžem ho upozorniť včas, ak vidím že niečo nie je v poriadku. Samozrejme záruka včasnej diagnostiky si vyžaduje školeného odborníka, ktorý svoju prácu berie zodpovedne, svoje vzdelanie stále prehlbuje a obnovuje. Často sa stretávame s tým, že diabetik nemá odvahu ísť do pedikérskej praxe, pretože má strach. Avšak v súčasnosti už technika pokročila, o chvíľu si na pani Estere ukážeme, že aktuálne postupy sú bezpečné.

Odborník vidí nohu diabetika z bezprostrednej blízkosti, ak chodí klient k tomu istému odborníkovi, tak ten jeho nohy dôkladne pozná a od návštevy po návštevu dokáže odhaliť aj najmenšie odchýlky. Dokážeme ho upozorniť na zmenu alebo problém na chodidle a poslať ho tak za príslušným ošetrujúcim lekárom.

Pri diabetese (hlavne pri 2ke) ide väčšinou o starších ľudí, ktorí si kvôli slabšiemu zraku alebo poškodenému zraku nedovidia poriadne na chodidlá, nedokážu zhodnotiť reálny stav svojho chodidla. Takisto už  nie je dostatočná ich flexibilita a preto si často sami spôsobia zranenia. A toto je jeden z dôvodov, aby vyhľadali odbornú starostlivosť – pedikéra.

 

Čo si odborník všíma pri diabetikovi – aké zmeny?

  • ako má klient tvarovanú klenbu
  • akú vlhkosť  má jeho pokožk na chodidle a nohe
  • prekrvenie kože, pulz a citlivosť
  • všeobecne kožné zmeny a rany
  • Mykóza, najmä v medziprstí – tu aj najmänšie poranenie alebo prasklina môže znamenať vstupnú bránu pre ďalšie infekcie, čo môže mať vážne následky
  • Zmeny na nechtoch a okolí

V neposlednom rade:

  • Chôdza,  obuv a ponožky  – ako chodí?, aké má topánky? Vložka sa prehmatá zvnútra, potí sa? Aké má ponožky?

Až po takomto starostlivom preskúmaní môže začať ošetrenie.

 

Ako prebieha samotné ošetrenie?

Keď sa odstraňuje zrohovatená pokožka, platí:

  • Žiadny skalpel, žiadny nôž
  • Žiadny hoblík na stvrdnutú pokožku
  • Žiadne náplaste na stvrdnutú pokožku
  • Žiadna kyselina salycilová – pozor, je obsiahnutá v náplastiach na kurie oká. U diabetikov jej tejto kyseliny môže viesť k závažným otvoreným ranám!

Sú špeciálne nástroje určené na ošetrenie diabetikov, ukážeme si napríklad tieto klobúčiky, majú aj v názve: DIATWISTER, sú špeciálne určené na ošetrenie diabetikov, sú sterilizovateľné.

 

 Ošetrenie nechtov

  • Pre skracovanie nechtov sa odporúča fréza s jednou reznou hranou. Hrany nechtu sa buď jemným nástavcom zjemnia alebo manuálne pilníčkom zaoblia.
  • nechty príliš neskracovať
  • Nechty strihame v tvare nechtového lôžka
  • Nechty nevystrihujeme
  • Rohy mierne zaoblime
  • Kožičku nestrihame
  • Ošetrime nechtovým krémom alebo olejčekom,

V dôsledku zníženia prahu bolestivosti, si diabetik sotva všimne poranenie. A preto môže prísť na zdĺhavý proces hojenia alebo dokonca trvalé poškodenie.

Drsné ostré frézy a nástroj môžu spôsobiť zranenie a sú nevhodné pre liečbu diabetikov.

Brúsne klobúčiky sa odporúčajú v rôznych veľkostiach, avšak nakoľko sa tieto nedajú sterilizovať,  je potrebné zabezpečiť, že sa opätovne nepoužijú z hygienických dôvodov. Takisto sú vhodné všetky frézy s jemne zaoblenými tvarmi a jemnou zrnitosťou.

Každý odborník používa nástroje, s ktorými denno denne pracuje, je s nimi zžitý, preto by nemalo dochádzať k poraneniu.

 

Domáce ošetrovanie u diabetika

OBUV

  • voľba obuvi – vhodná je dostatočne široká a hlboká, kožená, najlepšie šnurovacia, s podpätkom 1-2cm
  • nikdy nenosiť obuv naboso, používať bavlnené ponožky
  • následne, aj pre každým obutím, si topánky treba skontrolovať, či sa tam nenachádzajú napr. drobné kamienky
  • žiadne sandále, žiadne dreváky
  • topánky kupovať neskoro popoludní . Skontrolovať vnútro, vložku, švy
  • novú obuv nosiť najprv len 2 hodiny, potom treba nohu pozorne prezrieť.
  • vyberať výlučne mäkké kožené topánky, topánky vyrobené z gumy alebo plastu nie sú vhodné

PONOŽKY

  • nosiť pančuchy a ponožky vyrobené z bavlny
  • vzdušné, s priedušnými vláknami
  • denne meniť
  • žiadne úzke gumy alebo švy pančuchy,  
  • veľkosť ponožky musí zodpovedať veľkosti nohy.

HYGIENA

  • Chodidlá po kúpaní a sprchovaní vždy vysušte mäkkým uterákom (hlavne medzi prstami)
  • denné umývanie nôh, maximálna 37 stupňov C, (3 minúty)
  • teplomer používať pre kontrolu vody
  • používať premasťujúce mydlo – žiadne pH neutrálne mydlo na umývanie
  • nepoužívať kefy s drsnými štetinami
  • dôkladne vysušiť, nedrhnúť, len odsať
  • používať krémy, hydratujúce aj dostatočne mastné – sú špeciálne pre diabetikov – nie do medziprstia
  • Nepoužívať žiadny púder alebo pudrové spreje.

DOMÁCA PEDIKÚRA

  • pri strihaní nechtov treba byť veľmi opatrný,  skracovať zarovno a okraje nechtu ľahko zaobliť
  • skracovať pilníkom alebo špeciálnymi nádstavcam
  • dĺžka nechtu by mala byť ukončená pri špičke prstu, nie príliš skrátené alebo ostrihané
  • okraje nechtu nebrúsiť príliš hlboko do nechtového lôžka
  • kurie oka a zatvrdliny si nikdy nestrihajte sami – je vhodné navštíviť profesionálnu pedikérku, ktorú musíte upozorniť, že ste diabetik
  • stvrdnutú kožu šetrne odstrániť jemním pilníkom, dôkladne umyť a nakrémovať

VŠEOBECNE

  • nikdy nechodiť naboso, dokonca ani doma nie
  • každý deň si nohy treba prezrieť, či na nich nie sú akékoľvek drobné poranenia
  • využite zrkadielko, v prípade slabého zraku poproste o pomoc člena rodiny
  • skontrolovať, či sa nevytvorili nové tlakové miesta
  • vznikli pľuzgiere po tlaku topánok
  • medziprstné  priestory by mali byť bez viditeľných zmien
  • valy, okraje nechtov nie sú začervené, zmena nechtových platničiek
  • vyhnitesa používaniu elektrických podušiek, termoforov, horúcej vody pri kúpaní
  • nefajčiť
  • pri návšteve lekára prediskutujte problémy týkajúce sa Vašich nôh – aj tie najmenšie
  • pri objavení sa nehojacej sa rany vyhľadajte lekára čo najskôr.
  • veľa sa prechádzajte 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podológia

Ako upraviť nohy na leto

Ako po zime ošetriť chodidlá, aby sme nohy pripravili do sandálov:

Ideálne je nohy pripravovať celoročne. Dôležité je uvedomiť si, že ošetrovanie chodidiel by nemala byť sezónna záležitosť, ani otázka počasia. 

 

Napriek tomu niektorých potrápi práve zimné obdobie. Prečo to je tak?

Osobne si myslím, že je to súhrn viacerých faktorov. V prvom rade je to o tom, že v zime je noha vo väčšine času zatvorená v obuvi. Mnohokrát sa stretávame aj s tým, že ľudia sa neprezúvajú ani v práci. Takto „uväznená“ noha potom celé dni nedýcha, je spotená a dotlačená z obuvi. Väčšina zimných topánok je zateplená syntetickými materiálmi, čo pre pokožku chodidiel nie je zrovna prospešné a už vonkoncom nie, keď sme v takejto obuvi obutí celý deň. Druhým faktorom je voľba správnej ponožky. Silonky, alebo iný syntetický materiál spôsobí, že pokožka nedýcha, spotí sa, a vlhké prostredie spôsobí odieranie v miestach, kde topánka tlačí. Nesmieme opomenúť ani fakt, že vlhká noha je náchylná na rozmnožovanie baktérií a plesní. 

Ak je pokožka chodidiel naopak veľmi suchá, treba porozmýšľať nad tým, či svoje domácnosti neprekurujeme, vďaka čomu je vlhkosť v našich obydliach veľmi nízka. To že je pokožka suchšia si v tomto prípade môžeme všimnúť aj na ostatných častiach tela, ako na kvalite nechtov, vlasov a slizníc. 

Nakoľko sa v zime menej potíme, zriedkavejšie pociťujeme aj pocit smädu, čo má často za následok, že za celý deň vypijeme len pohár vody. Konzumujeme menej zeleniny a ovocia, čo znamená nižší príjem vlákniny, čoho výsledok je samozrejme zhoršený stav metabolizmu a následne sa to môže ukázať aj na kvalite pokožky a nechtov. 

Takže keď to celé zhrnieme, naozaj všetko so všetkým súvisí. Je veľmi dôležité vždy analyzovať, aký problém nás konkrétne trápi a čo ho môže spôsobovať. Pretože každý problém môžeme vyriešiť len v prípade ak odhalíme príčinu jeho vzniku. Často to ale môžu byť aj príčiny vyplývajúce z nášho zdravotného stavu.

 

Ako zhodnotiť, ktoré problémy chodidiel sú už rizikové, kedy navštíviť odborníka, v ktorých prípadoch môže pedikúra účinne pomôcť, alebo problém vyriešiť

Odborná starostlivosť je takmer nenahraditeľná, o to viac, keď už nejaký problém máme. Práve pedikér dokáže v rámci správnej konzultácie odhaliť príčinu problémov.  Z hľadiska ošetrenia chápeme ako rizikových najmä pacientov s diabetes mellitus, s neuropatiou, ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi, staršie osoby, malé deti, tehotné ženy.

Návštevou pedikéra neriskujete nič. Ak problém, s ktorým prídete nevyžaduje lekársku intervenciu, tak pedikér Vás ošetrí. Ak naopak posúdi, že je potrebné zapojiť aj odborného lekára, dokáže Vás správne nasmerovať. 

Najčastejšie nás ľudia vyhľadávajú so zhrubnutou pokožkou na plôške chodidla, prasklinami, mozoľmi, kurými okami, zhrubnutými, zdeformovanými alebo zarastenými nechtami. Tieto ťažkosti pedikér ošetrí kvalitnými pedikérskymi nástrojmi. Aktuálne je veľmi rozšírená forma aj tzv. medicinálnej pedikúry, čo v praxi znamená, že sa chodidlá ošetrujú pomocou vysokootáčkovej brúsky s diamantovými frézami. Takéto ošetrenie je veľmi účinné, presné a taktiež bezbolestné. Obe techniky majú svoje klady a ja ich najradšej kombinujem. 

Pokiaľ však ide o krvácavé, hnisavé stavy, alebo bradavice, je lepšie vyhľadať priamo odborného lekára, ktorý nastolí adekvátnu odbornú liečbu. 

 

Čaká nás leto. Správajú sa naše chodidlá rovnako? Ako robiť prevenciu pred základnými kožnými ochoreniami v lete?

Hlavným rozdielom oproti zime je to, že v lete sú naše nohy viac odhalené, mení sa charakter obuvi, mení sa spôsob ako trávime svoj voľný čas. Obnovujeme športy ako korčuľovanie, beh, plávanie, cyklistika, tenis. Je viac teplo, tj. prehrieva sa aj povrch našej pokožky, zvyšuje sa potenie. Je to obdobie aj baleríniek, pláteniek, žabiek a inej otvorenej obuvi. Obuv nosíme bez ponožiek. Opäť tieto faktory budú vplývať na stav našich chodidiel.

Prevencia ako taká je, v lete určite voľba správnej obuvi. Otvorené šľapky alebo sandále z prírodných materiálov, v ktorých naše chodidlá dostatočne dýchajú, zodpovedajú veľkosťou  aj tvarom typu nášho chodidla. Veľmi často sa stretávam s tým, že naši klienti majú problém vybrať si správnu veľkosť obuvi. Je dôležité pred kúpou topánky veľkosť svojej nohy opäť premerať. Totižto naše chodidlo mení tvar takisto ako sa mení aj zvyšok nášho tela.
Vezmime si napríklad mladú ženu v tehotenstve, ktorá nárazovo zvýši svoju váhu niekedy až o 20 a viac kilogramov. Kvôli tehotenskému brušku mení spôsob svojej chôdze, prevaluje sa akokeby zo strany na stranu. Často sme svedkami, že sa klenba úplne až prevalí, pretože chodidlo sa musí zrazu vysporiadať s väčšou váhou tela ako aj s tým, že sa sústreďuje na iných bodoch plôšky chodidla. Tu práve nastáva moment, že je treba na tieto zmeny prihliadať a prispôsobiť obuv. Ale toto samozrejme platí aj v iných etapách života, nezávisle od tehotenstva.

Pri návšteve kúpaliska je treba rátať s tým, že voda, ktorá je v okolí bazénov a v spoločných sprchách je kontaminovaná množstvom vírusov a baktérií. Preto treba nosiť gumové šľapky, nohy dôkladne umývať mydlom, následne dôkladne vysušiť – aj medziprstie, použiť dezinfekčný sprej ako na pokožku chodidiel, tak aj do topánky. 

Pri potivej nohe používať špeciálne peny, spreje a púdre, ktoré nám eliminujú nadmernú vlhkosť. 

Sem tam sa prebehnime aj bosí, v lete sa to dá, stimulujeme tým reflexné body na plôške chodidla. Dodržujme pitný režim a stravujme sa čo najviac zdravo. A samozrejme  nezabúdajme aj na zdravý pohyb na čerstvom vzduchu.

 

Ako upraviť nechty pred lakovaním , odporúčania na strihanie, lakovanie nechtov a farebné trendy, recepty na udržanie hladkej, upravenej a voňavej pokožky na chodidlách.

Správne strihanie nechtov neradno podceniť. Mýtus typu: nechty striháme striktne do rovna musím vyvrátiť. Nechty striháme podľa toho, aká je anatómia nášho chodidla, tvar našich prstov pričom je vždy dôležité prihliadať na tvar nechtového lôžka, výšku valov. V zásade platí, že striháme od voľného okraja nechtu po druhý voľný okraj, tak aby sme nezasahovali pod úroveň výšky nechtového valu. 

Pokiaľ máme už nechty správne ostrihané a vyčistené, plôšku nohy dôkladne umyjeme, pokiaľ máme pokožku suchú tak ju nakrémujeme do 3 minút po sprchovaní alebo kúpeli. Ak na chodidle máme stvrdnutú kožu, praskliny, vyhľadajme odborníka, ošetrenie vie vykonať z iného uhla a zistí príčinu Vašich problémov. 

Leto hýri rôznymi farbami. Kráľovná všetkých farieb červená bude stále v kurze. Minulý rok sa objavili pastelové, púdrové farby, ktoré máme aj tento rok. Možno viac dominujú odtiene modrej a zelenej. Francúzske lakovanie na nohách je už minulosť. Nebojme sa farieb, sú krásnym módnym doplnkom každej ženy nezávisle od veku. 

Naturalistky a biožienky nebojte sa. Jediná móda, ktorá sa nikdy nezmení je, že najkrajšie nohy sú pekne ošetrené a upravené nohy.

Podológia

Kurie oká

Najčastejšie príčiny vzniku:

  • zlá stavba nohy: prsty sú príliš blízko seba, úzke topánky padnutá klenba, pozdĺž i priečne plochá noha, hallux valgus, rôzne ortopedické anomálie
  • kurie oko je vlastne forma otlaku, je to kuželovitý nános pokožky, ktorý vzniká preto, aby nevznikol väčší otlak. Je to vlastne obranný mechanizmus organizmus. Vzniká neustálym trením kosť o kosť, kosť o topánku.

Čo robiť?

  • pokiaľ máte možnosť, navštívte odborníka. V našom salóne sú podobné zákroky na dennom poriadku, ošetrenie je bezbolestné, nekrvavé a rýchle. Po odstránení kurieho oka odporúčame odbremeniť, resp. zamedziť priamemu tlaku špeciálnymi tlmičmi.
  • takisto ako pri otlakoch, je treba odstrániť príčinu vzniku kurieho oka. Otlak vzniká neustálym trením, šúchaním kože. Preto je v mnohých prípadoch dobré navštíviť ortopéda, ktorý Vám predpíše špeciálne na Vašu mieru vyrobené vložky: napr. v Bratislave na Záhradníckej ul., firma Neoprot, cena cca 5,00 EUR. Pokiaľ ide o kurie oko, je vhodné používať tlmiče a chrániče. Pokiaľ sa príčina vzniku neodstráni alebo neupraví, kurie oko sa bude stále obnovovať.
  • noste pohodlné topánky

 

Čo určite nerobiť?

  • nevyrezávajte si svojpomocne kurie oko. Mohlo by ísť totiž aj o bradavicu a v tom prípade si môžete spôsobiť rozsiahle infekcie.
  • nepoužívajte náplaste na vyberanie kurieho oka ak to nie je nevyhnutné, pretože rozleptajú okolitú zatvrdnutú kožu čím sa sťažuje vyberanie kurieho oka

Aký typ pedikúry je najvhodnejší?

  • pokiaľ nemáte rozsiahle otlaky, iba lokálne kurie oká, je pre Vás vhodná medicinálna pedikúra. Suchým vybrusovaním sa kurie oko raz dva odstráni, ošetrenie je rýchle, bezbolestné a nekrvavé
  • ak sa v blízkosti kurieho oka je aj zvýšený nános pokožky, je vhodná kombinovaná pedikúra.

           

Navigácia v článkoch