Pedikúra

Snáď ani nepoznám človeka, ktorý by rád nebozkával nôžky malého bábätka. Niekedy mám pocit, že je to jediné obdobie života, keď chodidlám venujeme zvýšenú pozornosť. Neviem presne odkiaľ pochádza tento náš láskyplný zvyk, ale v istom veku dieťaťa sa ho sami dobrovoľne vzdávame. Pritom zahŕňať láskou chodidlá, či už naše, či tie detské, by bolo dobré robiť celý náš život.  

A zahŕňať láskou nielen naše chodidlá, ale i celé naše telo. Pretože to, ako sa stravujeme, ako sa o seba staráme, koľko sa hýbeme, koľko spíme, ako dýchame, koľko vody vypijeme, atď., toto všetko bude mať vplyv na celkové zdravie aj našich chodidiel.  

Vedeli ste, že až 98% detí sa narodí s úplne zdravými chodidlami? Že vrodené vady predstavujú len 1-2%? Že argumenty smerujúce k tomu, že aj moji rodičia mali podobné nohy, to som zdedil, to máme v rodine a pod. sú len dogmy, ktoré je treba vyvrátiť?

Od našich rodičov dedíme najmä návyky. Ako tie dobré, tak aj tie zlé. 

Tak napríklad svoje deti staviame na nožičky už takmer v 6tich mesiacoch a náramne sa tešíme z toho, ako už v 8ich mesiacoch, vodiac za ručičky, urobia svoje prvé krôčiky. Pre vývoj samotného chodidla je ale takéto počínanie veľmi nebezpečné. Nehovoriac o tom, že už v tomto veku im obúvame topánočky, ktoré zatiaľ ani nepotrebujú.

Navštevujú nás mamičky aj oteckovia s bábätkami, malými deťmi ale aj s tínedžermi. Napriek tomu, že je všeobecný trend problém riešiť a nie mu predchádzať, veľa rodičov už pochopilo dôležitosť prevencie a obracajú sa na nás v rôznych oblastiach starostlivosti o chodidlá svojich ratolestí.  

 „Vyzerá, že 

Riško bude mať ploché nohy“ – sťažovala sa ustarostená mamička. Riško mal vtedy asi 10 mesiacov a zarastený necht na pravom palčeku. Mamina ho vyzula zo značkových nepriedušných topánočiek a z úzkych ponožiek s potlačou Disney postavičiek. Vlhká Riškova nožička na mňa vykukla z kočiarika, otlačená do červena, palček boľavý. „Už asi mesiac nám chodí, keď ho vodíme za ručičky, je veľmi šikovný“ – dodala pyšne mamina. 

Palček sme ošetrili, vyčistili, nechtík podvihli špeciálnou tamponádkou. Riško neprotestoval, len na mňa upieral svoje krásne zvedavé modré oRiškočká. Zápal do týždňa ustúpil a Riškova mamina dostala nasledovné odporúčania:    

      • dieťa by sa malo obúvať v momente, keď je schopné samostatnej chôdze, nevodí sa za ručičku. Ublížime nielen jeho chrbtici, ale aj jeho nožičkám.
      • do veku 3. rokov sú na klenbe nohy tukové vankúšiky, preto detské chodidlá majú zníženú citlivosť voči nadmernému zaťaženiu a tlaku, nosením nevhodnej obuvi môže dôjsť k ich deformácii.
      • dieťatku sa prirodzene nožičky potia, pretože má viacnásobne vyšší počet potných žliaz ako dospelý človek s ohľadom na veľkosť samotného chodidla
      • detská noha pre svoj vývoj potrebuje voľnosť pohybu a tým možnosť precvičovania svalstva – topánka má kopírovať tvar nožičky, nie naopak!
      • materiál topánky, sandálky, ponožiek má byť prírodný a vzdušný.
      • detská nožička potrebuje cvičiť, ohýbať, byť na vzduchu niekoľkokrát za deň, kľudne aj v rámci hry.
      • detské chodidlo by sme mali premerať 3-4x ročne, detská noha rastie – obuv nie!
      • učme deti hygiene už v tomto období. Nožičky umývajme mydlom a teplou vodou každý večer, následne dôkladne usušme uterákom – aj medzi prstami. Občas môžeme pridať aj jemnú masáž olejčekom alebo detským krémom.
      • pri bábätkách strihajme nechty striktne do rovna, ideálne štikačkami alebo rovnými nožnicami na nechty, ostré okraje nechtu jemne zabrúsme jemným pilníkom.  Urobme tak aj vtedy, keď má dieťatko nechty prirodzene tvarované do oblúka. Nezabúdajme, zatiaľ nechodí. Avšak keď sa vertikalizuje a začne váhu svojho drobného tela prenášať na svoje chodidlá, nechtové okolie sa vytvaruje podľa tvaru jeho nechtov. Správnym strihaním preto môžeme predísť neskoršiemu nepríjemnému zarastaniu nechtov.
      • dbajme na správny psychomotorický vývoj, dostatočný pohyb, správnu životosprávu a prepotrebný spánok, aby naše dieťa nevyrastalo v strese, sediac za počítačom a s nadváhou.

Dverami nášho centra vchádza chlapec s maminou. Sú takmer rovnako vysoký, chlapec strapatý, s početnými vyrážkami a s plachým úsmevom. Vraj sa poznáme, kedysi ku mne chodili. Riško má oči rovnaké ako pred 11 rokmi, mamine pribudli vrásky, ale je rovnako starostlivá a aj ustarostená.

Riško sa prihlásil na 8 ročné gymnázium, miluje španielčinu a na prvý pohľad vidieť, že aj tacos. Palce má tentokrát zapálené oba. Nevie z čoho, lebo športovať nič nešportuje a vlastne za počítačom sediac býva vyzutý. Mamine už dávno nedovolí strihať nechty, rýchlejšie je otrhať si ich, a to najmä keď má strach z písomky v škole. Keď má celý deň počas vyučovania obuté kroksy, tak ho to veľmi síce nebolí, ale nohy sa mu nadmerne potia. Ak mama veľmi kričí, umyje sa každý večer, ale otec v rámci striedavky na tom nijak špeciálne netrvá, takže vtedy vlastne ani nemusí… Nuž, aj toto je príbeh, ktorý píše život. 

Pri tínedžeroch prichádzajú prvé hormonálne zmeny a kombinácia mnohých faktorov, ktoré majú za následok veľké problémy, ktoré so sebou potom nesú až do dospelosti. 

      • trhanie nechtov – možnosť bakteriálnej infekcie 
      • zlý strihací návyk – striháme vždy voľný (prečnievajúci) okraj nechtu
      • nevhodná obuv – úzke gumové podrážky, nepriedušné materiály, úzke strihy obuvi 
      • nestriedanie obuvi – ideálne striedame obdeň
      • (ne)pohybové aktivity – športovanie alebo pohybové aktivity precvičujú svalstvo  
      • nadmerné potenie 
      • zlé hygienické návyky – umývame sa každý večer
      • nadmerný stres – príliš veľa nárokov kladených na dieťa
      • zlé stravovacie návyky 

Niet riešenia, pokiaľ nenastane zmena vo vzorci. Riško nevie, že trhať nechty je nebezpečné, sám si kroksy ani inú nevhodnú obuv nekúpil – nemal z čoho, sám nevstane od počítača – pretože uniká pred vonkajším stresom. Nepochopí, že nesprchovaním sa mu na tele hemžia baktérie, nevie, že síce mu fastfood veľmi chutí, zároveň pácha obrovské škody v jeho mladom organizme, vedúce až po rôzne choroby. Nevie, že aj keď dostane 4ku z matiky, svet sa nezrúti…

Buďme príkladom pre svoje deti. Ako v starostlivosti o nohy, o svoje telo, o svoj život, až po voľbu správnej topánky. Rozprávajme sa, vysvetľujme, ukážme ako na to, trávme spolu voľný čas, smejme sa…

Máme predsa ten najkrajší dopravný prostriedok na svete – naše vlastné nohy a dar chodiť. 

Preto, želám zo srdca všetkým veľa šťastných kilometrov.

 

05 máj, 2020

Zhrubnutá koža

Zhrubnutá koža na chodidlách nie je len estetický problém. Otlaky na spodnej časti chodidla stimulujú reflexné body v danom mieste a spôsobujú nám zdravotné ťažkosti, napr. dlhodobé pokašľávanie, bolesti v… Čítajte viac
04 máj, 2020

Ako si správne strihať nechty?

Podobizeň väčšnej otázky „či bolo skôr vajce alebo sliepka“ máme aj v pedikérskom žargóne, a to: Do rovna, či do oblúka? Ak Vám poviem, že sa na túto otázku nedá jednoznačne odpovedať,… Čítajte viac
05 máj, 2020

Správna starostlivosť o chodidlá

Všade sa hovorí o tom, aká dôležitá je pravidelná a správna starostlivosť o chodidlá.  Ale čo tým chce autor presne povedať? „Čistota pol života“, hovorí krásne slovenské porekadlo. Aj v tomto prípade bude… Čítajte viac

One Reply to “Ako sa správne starať o detské nožičky”

  1. Anitka, veľké ďakujem za Váš úžasný prístup, za príjemnú atmosféru, za naozaj čistučké prostredie, za to, že sa po každej návšteve cítim fajn ;), za Vašu maximálnu ODBORNOSŤ.
    To všetko sa rovná – maximálna SPOKOJNOSŤ ! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *