Pedikúra

Podobizeň väčšnej otázky „či bolo skôr vajce alebo sliepka“ máme aj v pedikérskom žargóne, a to: Do rovna, či do oblúka?

Ak Vám poviem, že sa na túto otázku nedá jednoznačne odpovedať, asi ma ukameňujete. Ale naozaj nedá. 

Tvar našich nechtov ako aj ich okolia je daná viacerými faktormi. Niektorí z nás majú nižšie nechtové valy, niektorí vyššie. 

Zásadný rozdiel je v samotnom pojme. Strihať do oblúka sa nerovná vystrihovať aj po okrajoch. Pokiaľ nožničky alebo štikačky budeme držať na uzde a iba „kopírovať nimi hornú časť prstu, bude to v poriadku. Akonáhle máme tendenciu zastrihnúť necht aj z boku, koledujeme si o problém so zarastaním.

Prečo? Uvedomme si, že pokiaľ necht vystrihneme z boku, vystrihneme len tú časť, ktorú voľným okom vidíme, respektíve kam nožničkami dočiahneme. Ale rast nechtu začína oveľa hlbšie. Preto ak vystrihneme len to čo vidíme, dáme priestor bočnému nechtovému valu, ktorý sa tam vyvalí, usalaší. Dôjde k okamžitej úľave. Do momentu, keď od koreňa nechtu nám dorastie nami nedosiahnuteľný necht v plnej svojej šírke a automaticky začne vrastať do nášho vyvaleného nechtového valu. A problém je na svete. 

Ak sa ale budete držať nasledovných zásad, chybu neurobíte.

Nechty strihajme:

  • Od jedného voľného okraja po druhý (väčšinou tá biela časť)
  • Do rovna, ak sa dá 
  • Bábätkám nechty strihajme do rovna, najmä keď ešte nechodia, neskôr, keď chodiť začnú, sa ich nechtové lôžka prispôsobia tomu, ako majú strihané nechty. Pozor, ostré hrany by sme mali jemne zapilníkovať. Vždy len jedným smerom a to smerom k sebe.
  • Násťročným strihajme nechty my, rodičia. Ak sa nedá, naučme ich to robiť správne. Dozrime na ich správnu hygienu, kupujme im kvalitné topánky, chodidlo merajme každé 2-3 mesiacmi a sem tam ich rozpohybujme, nech nemajú nadváhu.
  • Ak sme dospelí a spadáme do kategórie, že nosíme nepohodlné topánky, snazte sa namiesto bočného vystrihovania nechtov, radšej ich podložiť
  • V prípade, že ste diabetik, alebo užívate lieky na riedenie krvi, nikdy nepoužívajte na svoje ošetrenie ostré predmety. Nikdy.
  • V prípade ak pociťujete tlak, bolesť, spozorujete zápal, nečakajte. Čím skôr sa Váš problém dostane k odborníkovi, tým rýchlejšie sa problému zbavíte a aj samotné ošetrenie bude menej bolieť. 

V prípade Vašich otázok sme tu pre Vás. Tešíme sa na Váš telefonát, či správu.

 

05 máj, 2020

Suchá noha

Hlavné znaky: noha je väčšinou suchá, lesklá, šupinatá, samovoľne praská. Na pätách sú praskliny, lôžková časť zvykne byť chorá, a niekedy sa tu vyskytujú vláknité huby. Nános pokožky – hyperkeratóza býva… Čítajte viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *