Podológia

Ako po zime ošetriť chodidlá, aby sme nohy pripravili do sandálov:

Ideálne je nohy pripravovať celoročne. Dôležité je uvedomiť si, že ošetrovanie chodidiel by nemala byť sezónna záležitosť, ani otázka počasia. 

 

Napriek tomu niektorých potrápi práve zimné obdobie. Prečo to je tak?

Osobne si myslím, že je to súhrn viacerých faktorov. V prvom rade je to o tom, že v zime je noha vo väčšine času zatvorená v obuvi. Mnohokrát sa stretávame aj s tým, že ľudia sa neprezúvajú ani v práci. Takto „uväznená“ noha potom celé dni nedýcha, je spotená a dotlačená z obuvi. Väčšina zimných topánok je zateplená syntetickými materiálmi, čo pre pokožku chodidiel nie je zrovna prospešné a už vonkoncom nie, keď sme v takejto obuvi obutí celý deň. Druhým faktorom je voľba správnej ponožky. Silonky, alebo iný syntetický materiál spôsobí, že pokožka nedýcha, spotí sa, a vlhké prostredie spôsobí odieranie v miestach, kde topánka tlačí. Nesmieme opomenúť ani fakt, že vlhká noha je náchylná na rozmnožovanie baktérií a plesní. 

Ak je pokožka chodidiel naopak veľmi suchá, treba porozmýšľať nad tým, či svoje domácnosti neprekurujeme, vďaka čomu je vlhkosť v našich obydliach veľmi nízka. To že je pokožka suchšia si v tomto prípade môžeme všimnúť aj na ostatných častiach tela, ako na kvalite nechtov, vlasov a slizníc. 

Nakoľko sa v zime menej potíme, zriedkavejšie pociťujeme aj pocit smädu, čo má často za následok, že za celý deň vypijeme len pohár vody. Konzumujeme menej zeleniny a ovocia, čo znamená nižší príjem vlákniny, čoho výsledok je samozrejme zhoršený stav metabolizmu a následne sa to môže ukázať aj na kvalite pokožky a nechtov. 

Takže keď to celé zhrnieme, naozaj všetko so všetkým súvisí. Je veľmi dôležité vždy analyzovať, aký problém nás konkrétne trápi a čo ho môže spôsobovať. Pretože každý problém môžeme vyriešiť len v prípade ak odhalíme príčinu jeho vzniku. Často to ale môžu byť aj príčiny vyplývajúce z nášho zdravotného stavu.

 

Ako zhodnotiť, ktoré problémy chodidiel sú už rizikové, kedy navštíviť odborníka, v ktorých prípadoch môže pedikúra účinne pomôcť, alebo problém vyriešiť

Odborná starostlivosť je takmer nenahraditeľná, o to viac, keď už nejaký problém máme. Práve pedikér dokáže v rámci správnej konzultácie odhaliť príčinu problémov.  Z hľadiska ošetrenia chápeme ako rizikových najmä pacientov s diabetes mellitus, s neuropatiou, ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi, staršie osoby, malé deti, tehotné ženy.

Návštevou pedikéra neriskujete nič. Ak problém, s ktorým prídete nevyžaduje lekársku intervenciu, tak pedikér Vás ošetrí. Ak naopak posúdi, že je potrebné zapojiť aj odborného lekára, dokáže Vás správne nasmerovať. 

Najčastejšie nás ľudia vyhľadávajú so zhrubnutou pokožkou na plôške chodidla, prasklinami, mozoľmi, kurými okami, zhrubnutými, zdeformovanými alebo zarastenými nechtami. Tieto ťažkosti pedikér ošetrí kvalitnými pedikérskymi nástrojmi. Aktuálne je veľmi rozšírená forma aj tzv. medicinálnej pedikúry, čo v praxi znamená, že sa chodidlá ošetrujú pomocou vysokootáčkovej brúsky s diamantovými frézami. Takéto ošetrenie je veľmi účinné, presné a taktiež bezbolestné. Obe techniky majú svoje klady a ja ich najradšej kombinujem. 

Pokiaľ však ide o krvácavé, hnisavé stavy, alebo bradavice, je lepšie vyhľadať priamo odborného lekára, ktorý nastolí adekvátnu odbornú liečbu. 

 

Čaká nás leto. Správajú sa naše chodidlá rovnako? Ako robiť prevenciu pred základnými kožnými ochoreniami v lete?

Hlavným rozdielom oproti zime je to, že v lete sú naše nohy viac odhalené, mení sa charakter obuvi, mení sa spôsob ako trávime svoj voľný čas. Obnovujeme športy ako korčuľovanie, beh, plávanie, cyklistika, tenis. Je viac teplo, tj. prehrieva sa aj povrch našej pokožky, zvyšuje sa potenie. Je to obdobie aj baleríniek, pláteniek, žabiek a inej otvorenej obuvi. Obuv nosíme bez ponožiek. Opäť tieto faktory budú vplývať na stav našich chodidiel.

Prevencia ako taká je, v lete určite voľba správnej obuvi. Otvorené šľapky alebo sandále z prírodných materiálov, v ktorých naše chodidlá dostatočne dýchajú, zodpovedajú veľkosťou  aj tvarom typu nášho chodidla. Veľmi často sa stretávam s tým, že naši klienti majú problém vybrať si správnu veľkosť obuvi. Je dôležité pred kúpou topánky veľkosť svojej nohy opäť premerať. Totižto naše chodidlo mení tvar takisto ako sa mení aj zvyšok nášho tela.
Vezmime si napríklad mladú ženu v tehotenstve, ktorá nárazovo zvýši svoju váhu niekedy až o 20 a viac kilogramov. Kvôli tehotenskému brušku mení spôsob svojej chôdze, prevaluje sa akokeby zo strany na stranu. Často sme svedkami, že sa klenba úplne až prevalí, pretože chodidlo sa musí zrazu vysporiadať s väčšou váhou tela ako aj s tým, že sa sústreďuje na iných bodoch plôšky chodidla. Tu práve nastáva moment, že je treba na tieto zmeny prihliadať a prispôsobiť obuv. Ale toto samozrejme platí aj v iných etapách života, nezávisle od tehotenstva.

Pri návšteve kúpaliska je treba rátať s tým, že voda, ktorá je v okolí bazénov a v spoločných sprchách je kontaminovaná množstvom vírusov a baktérií. Preto treba nosiť gumové šľapky, nohy dôkladne umývať mydlom, následne dôkladne vysušiť – aj medziprstie, použiť dezinfekčný sprej ako na pokožku chodidiel, tak aj do topánky. 

Pri potivej nohe používať špeciálne peny, spreje a púdre, ktoré nám eliminujú nadmernú vlhkosť. 

Sem tam sa prebehnime aj bosí, v lete sa to dá, stimulujeme tým reflexné body na plôške chodidla. Dodržujme pitný režim a stravujme sa čo najviac zdravo. A samozrejme  nezabúdajme aj na zdravý pohyb na čerstvom vzduchu.

 

Ako upraviť nechty pred lakovaním , odporúčania na strihanie, lakovanie nechtov a farebné trendy, recepty na udržanie hladkej, upravenej a voňavej pokožky na chodidlách.

Správne strihanie nechtov neradno podceniť. Mýtus typu: nechty striháme striktne do rovna musím vyvrátiť. Nechty striháme podľa toho, aká je anatómia nášho chodidla, tvar našich prstov pričom je vždy dôležité prihliadať na tvar nechtového lôžka, výšku valov. V zásade platí, že striháme od voľného okraja nechtu po druhý voľný okraj, tak aby sme nezasahovali pod úroveň výšky nechtového valu. 

Pokiaľ máme už nechty správne ostrihané a vyčistené, plôšku nohy dôkladne umyjeme, pokiaľ máme pokožku suchú tak ju nakrémujeme do 3 minút po sprchovaní alebo kúpeli. Ak na chodidle máme stvrdnutú kožu, praskliny, vyhľadajme odborníka, ošetrenie vie vykonať z iného uhla a zistí príčinu Vašich problémov. 

Leto hýri rôznymi farbami. Kráľovná všetkých farieb červená bude stále v kurze. Minulý rok sa objavili pastelové, púdrové farby, ktoré máme aj tento rok. Možno viac dominujú odtiene modrej a zelenej. Francúzske lakovanie na nohách je už minulosť. Nebojme sa farieb, sú krásnym módnym doplnkom každej ženy nezávisle od veku. 

Naturalistky a biožienky nebojte sa. Jediná móda, ktorá sa nikdy nezmení je, že najkrajšie nohy sú pekne ošetrené a upravené nohy.

05 máj, 2020

Bradavice

Čo sú bradavice? Bradavice sú kožným ochorením, ktoré trápi veľmi veľa ľudí. Sú to nezhubné novotvary, ktoré sú zapríčinené vírusmi. Bradavice môžu byť rôzneho tvaru, veľkosti i farby v závislosti… Čítajte viac
08 jan, 2024

Študentka

Nikdy som si nemyslela, že v mojich 45ich rokoch ešte budem žiť študentské časy  Ale deje sa.  A nemôžem byť šťastnejšia.  Obklopená tými najlepšími zo Slovenska, posúvajúc sa stále vpred, spievajúc… Čítajte viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *