Pedikúra

Všade sa hovorí o tom, aká dôležitá je pravidelná a správna starostlivosť o chodidlá.  Ale čo tým chce autor presne povedať?

„Čistota pol života“, hovorí krásne slovenské porekadlo. Aj v tomto prípade bude hrať hlavnú rolu voda a mydlo. Veru tak. Dôležité je uvedomiť si, že chodidlá sú asi najviac znečistenou časťou tela. Kvôli kumulácii nadmernej vlhkosti, uzavretosti v tmavej topánke, dotykom so zemou, atď.  sa sústreďuje práve na tejto časti tela najviac baktérií. Preto mechanická očista je veľmi dôležitá. Pokiaľ si chodidlá budeme dôkladne umývať mydlom a vodou, máme polovicu správnej starostlivosti o chodidlá zvládnutú. 

Ďalším dôležitým krokom je dôkladne chodidlo po umytí vysušiť uterákom. Nezabúdajme na medziprstie!!! Práve tu sa sústreďuje najviac  vlhkosti, najmä medzi 4-5 prstom, kde často v dôsledku nadmernej vlhkosti rozmočená koža praskne a prejavuje sa štípavým až rezavým pocitom. 

Táto prasklina sama o sebe ešte nie je nebezpečná, ale slúži ako vstupná brána pre vírusy a baktérie, ktoré na nás číhajú na každom rohu. A to najmä pre imunodeficitných ľudí. Ak sa tak stane, netreba zúfať, stačí to miesto dezinfikovať, utrieť do sucha, prípadne naniesť hojivý gél alebo krém. Do pár dní by mal problém pominúť.

Ak máme chodidlo umyté a suché, v prípade suchej pokožky použijeme hydratačný krém, ideálne do 3 minút od samotného umytia, vtedy sa prípravok najlepšie vstrebe do ešte nie uzatvorených pórov pokožky. V prípade potivej pokožky použime radšej sprej, penu alebo púder. 

Ak sem tam si naboso zabeháme v tráve, chodidlo precvičíme a rozpohybujeme v rámci prechádzky napríklad v nejaký krásny podvečer, nielenže sa nám bude lepšie spať, ale chodidlo krásne prekrvíme,  a predídeme aj kŕčovým žilám. Takže kráčaním pre zdravý krok ☺

04 máj, 2020

Ako si správne strihať nechty?

Podobizeň väčšnej otázky „či bolo skôr vajce alebo sliepka“ máme aj v pedikérskom žargóne, a to: Do rovna, či do oblúka? Ak Vám poviem, že sa na túto otázku nedá jednoznačne odpovedať,… Čítajte viac
05 máj, 2020

Potivá noha

Hlavné znaky: noha je väčšinou studená a vlhká, môžu sa na nej vyskytovať  kvasinky, ktoré vyžerú pokožku, noha môže svrbieť, páliť, odlupovať sa v medziprstí, na šlape sa vyskytuje zväčšený… Čítajte viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *